Ostatnie pożegnanie też może być piękne

Wybór trumny nie jest wbrew pozorom łatwy, z różnorakich względów. Po pierwsze dlatego, że na rynku jest ichniejszym szeroki wybór, a po drugie różne są zwyczaj i warunki, które decydują o tym jaki rodzaj trumny wybrać. Znaczenie posiada przede wszystkim materiał, z jakiego została ona przygotowana. Jak wynika z doświadczenia stolarzy, którzy wykonują trumny największym zainteresowaniem cieszą się te opracowane z drewna dębowego, które choćby najdroższe są najtrwalsze i należycie się prezentują. Popularne są też trumny wykonane ze świerku czy sosny. Mogą one być matowe lub z połyskiem.

Trumny w znaczącej liczbie przypadków posiadają zdobienia, które dodają im klasy i elegancji. Bardzo duże znaczenie mają listwy ozdobne do trumien. Te najlepiej stylowe opracowane są również z drewna, choćby bywają ichniejszym styropianowe zamienniki. Profesjonalni stolarze, którzy zajmują się produkcja trumien na życzenie kontrahentów wyposażają je w warkoczyki drewnienie czy w koraliki do trumien, które pełnią funkcje ozdobne. Wszystko w zależności od upodobań osoby, która trumnę zamawia, miejsca gdzie odbywa się pogrzeb, ale również od zasobności portfela.

Zdarzają się też zamówienia na trumny, które mają dosłownie ekskluzywny charakter, co przejawia się jakością materiałów, z których trumna została zrobiona, niemniej jednak także bogactwem zdobień. Nie bez znaczenia ma też wnętrze takiej trumny, gdzie do jej wyściełania wybiera się luksusowe materiały. Trumny też są wykonywane na zamówienie pod względem wielkości, są to w większości przypadków trumny przeznaczone do pochówki dzieci, lub w przypadku gdy dana osoba była bardzo otyła lub wysoka.

Sprawdź: koraliki drewniane.